MAKALELERİM

Ana Sayfa Makalelerim

"Bilgi paylaşıldıkça güzeldir" denir, ama...

1991 yılından bu yana tam 28 senedir doğa ve doğa sporları ile iç içeyim. Amatör ve profesyonel olarak yaşam şeklim oldu. Yüzlerce serbest atlayış, bin saate yakın yamaç uçuşu, bin küsür kamp, yüzlerce yürüyüş, on binlerce kilometre yürüyüş menzili, bilmem kaç tırmanış, ikiyüz küsür kurs, ikibine yakın öğrenci eğitimi ve sayamadığım kadar hayatta kalma antrenmanı gerçekleştirdim. Bu yılların deneyimini ve birikimini yıllardır birçok dergi ve benzeri mecrada yazarak, gazete röportajları vererek, radyolarda anlatarak, televizyon programlarında sunarak ve nihayetinde kitap yazarak arz ettim; paylaştım. Kendi dilimle, kendi üslubumla, kendi yorumlarım ve asiliğim ile..

Paylaştım ki, bilgiyi paylaşırken bilgi kalitem artsın, hafızam güçlensin, unutmayayım; meraklılara, isteklilere yardımcı olayım, bilgi paylaşımı zevkini tadayım diye paylaştım ve hala da paylaşıyorum. Şimdilerin 28 yaş ve aşağısı pek bilmezler, bizim gibilerin sportif bilgiye ve hatta her bilgiye ulaşımın zor olduğunu. Ben internetle 1997'de tanıştım, o zamanlar Youtube mu vardı? Bırakın onların yokluğunu, doğa sporcusu sayısı 100 tane ancak vardı. Bir tane dergi çıkmıştı 1996'da Outdoor diye, hah işte o dergi var ya o dergi... Allah ne muratları varsa versin onların. Yani, bizler, benim gibiler çok şey paylaştık. Şimdi ne kadar kolay internet sayesinde Google Earth denen programdan rota seyretmek, rota çıkartmak; yahu biz harita bulsak "ohaa muhteşem bee!" diyorduk. Yeni rota çıkartmak için harita okuma, pusula kullanma deneyimini kil-o-metre-ler-cee yürüyerek kazandık ve korkarak :)... Yaa.. GPS'mi? Herkeste mi? O ne lan? Android mi?

Yani sevgili arkadaşlarım, okuyucularım, takip eden dostlar, bilgiyi paylaşmanın önemini biliyorum. Ammaa... Üşenmeden tasarladığım bana ait web sitelerimden, yazdığım mecralardan ve kitabımdan kopyalanıp kullanılan o kadar çok bilgi ve kendi yorumum var ki.. Şaştım doğrusu. Bilgi paylaşımı bu şekilde olmamalı. O kadar kötü ve o kadar ahmakça paylaşılıyor ki, zavallı şahıs yazımın içerisinde koymuş olduğum (kzş) harflerini bile kullanıyor :))

Mesela; “ Hayatta kalma ve kurtulma çabalarımıza yardım etmek için, temel hayatta kalma teknik bilgi ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazanmak ve elde bulunan tabii kaynakları kullanmasını öğrenmek gerekir.(kzş)” gibi..

"Doğada Yapılan Yürüyüşler Trekking & Hiking" isimli kitabımın bilgileri kaynak gösterilmeden, birçok doğa sporu kulübünün internet sitesinde yayınlanıyor. Altına da "Anonim bilgilerdir" diye yazıyorlar. Neyse, demek ki doğru yoldayım. Türk doğa yürüyüşü camiasına çok şey kazandıranlardan olmuşum. Kitabım sayesinde birçok yaklaşım bile geliştirmişim. Şu ana kadar yazdığım tüm yazılar, makaleler, öğrendiklerim, deneyimlediklerim, kendi süzgecimden geçirerek, kendi dilimle, kendi üslubumla yazdıklarımdır. Bilgiyi tabi ki paylaşalım, ama birbirimizin dudaklarını kullanmadan... Ve unutmadan! Yazılarımı kopyalayıp, devşirip kullanmanız sizi anca benim taklidim yapar ;)

Sevgi ve Saygılarımla

Kutsal Zafer Şahin - 28 Mart 2018Image

Malzeme Seçiminde Dikkat Edilecek Konular

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 14 Mart 2010

Hangi doğa ve macera sporunu yapacak olursanız olun, önce doğru malzeme seçimine, daha doğrusu malzeme seçiminde nasıl davranmanız gerektiğine iyi karar verin.
Devamı »

Image

Skydiving ve Paragliding Sporları Arasındaki Farklar

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 17 Haziran 2018

Yamaç paraşütüyle atlanmaz, uçaktan atlanır, yamaç paraşütü pilotu ile paraşütçü genelde biribirine karıştırılır. Malzemelerin dış görünümlerine aldanılmaktadır.
Devamı »

Image

Survival mı? Bushcraft mı?

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 07 Mayıs 2018

Bushcraft kelimesi o kadar çok kullanılıyor, o kadar çok farklı kavramlar yükleniyor, o kadar çok moda oldu ki... “Allah ne muradın varsa versin Youtube” mu diyelim? “İyi halt ettin Youtube” mu diyelim? Bence bir inceleyelim..
Devamı »

Image

Doğa Yürüyüşü Rehberliği Basit Bir İş Değildir

Yazar: Kutsal Zafer Şahin Eylül 2006

Trekking ya da doğa rehberliğinin öyle basit ve kolay bir iş olmadığını söylemek isterim. Bence en az profesyonel turizm rehberliği kadar önemli bir iş. Trekking rehberinin birçok bilgi ve becerisinin yanında, farklı özelliklerinin de olması gerektiğine inanıyorum.
Devamı »

Image

Malzeme Seçerken Akıllı ve Saygılı Davranalım

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 10 Ocak 2018

Malzemeler size doğru işi veya işi doğru yaptırmaz, onlar sizin güvenliğinizi ve konforunuzu artırır. İşi doğru yapan kişidir. Malzemeci bir ruhla sadece hobi mi yapmak istiyorsunuz? Önce buna doğru kararı vermeniz gerekiyor.
Devamı »

Image

Hayatta Kalma Konusuna Beni Çeken Kişinin Hikayesi

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 26 Ekim 2018

“Hayatta kalma olgusuna, konularına ve tekniklerine önce avcılık merakım ve sonrasında da iki ayrı asker kişilik sayesinde merak saldım ve bu yönde, bu yolda ilerledim. İlk kişi gerçek hikayesini yazdığım Albay James Nick Rowe’dur.
Devamı »

Image

Hayatta Kalma Durumları veya Bushcraft İlgileri İçin Bitkileri Öğrenme Yaklaşımı nasıl Olmalı?

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 09 Mayıs 2018

Vücudun enerjisini kaybedip, güçten düşmemesi ve beslenmesine devam edebilmesi için birçok kaynağı kullanmak durumunda kalabiliriz. Bunların başında protein kaynakları gelmekle birlikte bu proteinin vücutta doğru sentezlenebilmesi için gerekli vitamin ve mineral desteğini de bitkilerden karşılamak durumundayız.
Devamı »

Image

Batoning Tekniği Hakkında Görüşlerim

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 06 Eylül 2017

Bir baltanın veya bir kamanın yapacağı “odun yarma” görevini çelik gücü ve kalitesi ne olursa olsun bir bıçakla yapmak aslında doğru bir uygulama değildir. Batoning tekniği günlük aktivitelerde değil, gerçek bir hayatta kalma durumunda, mecbursak kullanılmalıdır.
Devamı »

Image

Magnezyum Ateş Başlatıcı İle Ferrocerium Ateş Başlatıcı Arasındaki Fark

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 07 Mart 2019

Magnezyum ateş başlatıcı bar ile ferrocerium ateş başlatıcı çubuk ayrı ayrı malzemelerdir. Çoğunluk (buna tanınmış malzeme satıcıları da dahil) Ferrocerium suni çakmaktaşına magnezyum çubuğu demekte ve asıl magnezyum bara gereken değeri vermemektedir.
Devamı »

Image

Çok Maksatlı Penseler Çok Maksatlı Çakılardan Daha Çok Kullanışlıdırlar

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 25 Nisan 2019

Çok maksatlı penseler her yerde, özellikle doğada çelik parmaklarımız, çelik ellerimiz gibi kullanılırlar; elimize batan dikeni, kıymığı, olta iğnesini çıkartmada, patlayan fermuarları tamir etmede; aptalca çadıra aldığımız bir Akrebi tutup, dışarı bırakmada...
Devamı »

Image

İsteyen Herkes Doğa ve Macera Sporlarını Yapabilir mi?

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 17 Ağustos 2018

Herkesin doğa ve macera sporları yapması eski zamanlara nazaran günümüz şartlarında biraz daha mümkün gibi gibi gözükse de aslında hala ekonomik nedenler, davranışlar, yaklaşımlar, kabul görürlük, hiyerarşi, zaman, yasalar, v.s. yönünden yine zor olmaktadır. Özellikle ekstrem tabir edilen sıra dışı macera sporları yönünden çok daha zor.
Devamı »

Image

Yılanlar Hakkında İnternet Ortamındaki Bilgilere Dikkat Edelim

Yazar: Kutsal Zafer Şahin 28 Mayıs 2019

İnternet ortamında yılanlar ile ilgili çok fazla sayıda yazı ve araştırma mevcut. Yanlız bunların önemli bir kısmının birbirinin aynısı, kopyala yapıştır ve dilimize çevrilerek yayınlanmış yazılar olduğunu da göz ardı etmeyelim.
Devamı »