Herkes Doğa ve Macera Sporlarını Yapabilir mi?
UYARI: "Bu bilgilerin hepsi kitaplarımın içerikleridir ve kendi yorumlarımı ve görüşlerimi de kapsamaktadır. Doğada yanlış kullanacağınız her bilgiden kendiniz sorumlusunuz!


Bu soru o kadar çok soruluyor ki...

HAYIR! HERKES YAPAMAZ.

Herkesin doğa ve macera (ekstrem/sıra dışı) sporlar yapması eski zamanlara nazaran günümüz şartlarında biraz daha mümkün gibi gibi gözükse de aslında hala ekonomik nedenler, davranışlar, yaklaşımlar, kabul görürlük, hiyerarşi, zaman, yasalar, (ve saire, ve saire...) yönünden yine zor olmaktadır. Özellikle ekstrem tabir edilen sıra dışı macera sporları yönünden çok daha zor.

Bu özel okulda okuyan çocuklarla, devlet okullarında okuyan çocuklar arasındaki fark gibidir bir yönden. İmkanlar açısından yani... Günümüzde sadece zamanını rahatça ayarlayabilen, geliri kuvvetli ve devamlı olan, imkanlarını yaratabilen kişiler doğa ve ekstrem sporlar ile uğraşabilirler.

Mesela, Skydiving sporu ile ne kadar kişi şimdiki zaman dilimi içerisinde uğraşabilir? Eğitim 8000 ila 10000 para arasında, bitmedi yanında malzeme kirası, uçak imkanı 150 - 250 para civarında, bitmedi yanında her sene değişen yasal kurallar ve bunlar da para.. Bu sporu sürekli yapmanız mümkün değil, daha ileri taşımak için kendi paraşütünüzü de almanız gerekir bu da 20000 para civarında, mümkün değil sevgili meraklılar, mümkün değil...

Bir zamanlar Türk Hava Kurumu olarak bilinen Ulusal Gençlik Kurumu vardı. Şimdi miadını doldurdu ve dünyanın kapitalist ekseni içerisinde şirketleşerek daha çok; parası olan insanların faydalanabildiği bir kurum oldu. Eskiden burada parası olmayan gençler de bulunmaktaydı, ancak değişen global düzene ayak uydurmak gerekliliğinden! ayrıca dünya pazarında var olabilmek için A.Ş. olarak devam etmek kararı alındı.

Bunun dışında bir hafta sonu eğitim alayım, diğer hafta sonu atlayayım, bir hafta sonu da yarışma tecrübesi edineyim diyen insanlar bulunmakta ve bu işin hafta sonları olmayacağı gerçeğini de bilmiyorlar. Akıllı davranmak lazım, skydiving sporuna ciddi zaman, emek ve para ayırmanız lazım. Sadece bir zamanların “Yes I Did” yazılı tshirtlerini giyen zihniyetler daha da artmış durumda; neden mi? Youtuber olmak için :D

Skydiving sporunu yaşamınıza sokmayacaksınız totalde 30000 (otuzbin) para harcamayın.. Ya da tam tersi, totalde 30000 (otuzbin) para harcamayacaksınız skydiving sporunu hayatınıza sokmayın :)

Yamaç paraşütü sporu yapmak isteyen biri de eksiksiz olarak zaman ve para ayırmalı. Eğitim için 3000 ila 5000 para ve bu sporu skydiving sporuna göre daha özgür ve sık yapabilmek şansı bulunmakla birlikte 10000 ila 20000 para da malzemeye ayırmalı.

Kayak kaç para? Kaç zaman?

Scubadiving (Dalış)... Kaç para? Kaç zaman?

Delta kanat???

Kitesurf???

Ekstrem tabir edilen adrenalin yüklü macera sporları için sert ve net eğitimler ve hepsinden de önemlisi malzeme gereklidir. Yoksa... Ya-pa-maz-sı-nız.. Wright Kardeşler gibi olmaya kalkışmazsanız başka tabi ki.

Trekking ve Hiking sınıflandırmalı doğa yürüyüşleri daha uygun gelebilir, sırtına veya omzuna herhangi bir çanta, baton yerine uzun bir dal parçası, su sistemleri yerine pet şişe su, GoreTex bot yerine krem emdirilmiş herhangi bir bot, basit bir yağmurluk, ne kadar dışlanmış olsa da sert ve dayanıklı kot pantolon ile rahatlıkla doğaya çıkılabilir.

Bushcraft’a bulaşmak, bu modaya uymak isterseniz de 300 paralık Hultafors balta yerine 50 paralık nalbur baltası, bushcraft bıçağa (aslında altı üstü bıçak, sadece sağlam bir bıçak) 300 para vermek yerine yine 50 paraya herhangi bir bıçak ile de rahatlıkla barınak ve el aletleri yapabilirsiniz. Ama sadece zevki size miras kalır, öyle hoş fotoğraflar çekmek için gerekli ekipmanları almadan kabul ve değer göreceğinizi sanmayın sakın.

Doğa sporları, özellikle de macera sporları malzeme, zaman ve süreklilik ister; bunun için de PARA LAZIM.

Saygılarımla

Kutsal Zafer Şahin - 17 Ağustos 2018

Mesela Snowboard'a başlamak için en ekonomik olarak;
Eğitim ücreti: 800 TL (ortalama)
Kask: 150 TL (en ucuzu)
Board (kayma tahtası): 800 TL (en ucuzu)
Gözlük: 60 TL (en ucuzu)
Ayakkabısı: 500 TL (en ucuzu)
TOPLAM: 2310 TL

Bu fiyatlara kurs bölgesindeki diğer masraflar eklenmemiştir.