Gerber LMF II ASEK

Ana Sayfa Gerber LMF II ASEK

GERBER LMF II ASEK

Kutsal Zafer Şahin - 26 Ekim 2018

Gerber LMF ( Lightweigh Multi Function) II ASEK ( Aircrew Survival Egress Knife )

Gerber LMF ( Hafifsıklet Çok Fonksiyonlu ) II ASEK ( Hava Mürettebatı Hayatta Kalma Dışarı Çıkma Bıçağı ) :)

Gerber LMF II ASEK askeri survival taktik bıçağını kullanmaya karar vermemin ilk sebebi görüntüsü ve kullanıcı yorumlarında konforunun yüksekliği idi. Ancak, bıçağın sapı ile birlikte tek parça olmaması (bu tek parça, yani yekpare olmasına ingilizcede" Full Tang" diyorlar) ve namludaki testeremsi dalgalı kısmın (buna da serrated edge diyorlar) sağ el kullanımına uygun olmayıp sol el ile kullanıma uygun olması kullanım şeklini zorluyor.

Sol el için bilerek tasarlanmış değil, tamamen ele alındığında askeri taktik maksatlar için tasarlandığından; tabancasını sağda taşıyan askerin bıçağını sola takacağından dolayı bu şekilde tasarım şekli almıştır diye düşünüyorum

420HC kodlu çelikten üretilmiştir. Namlu ucu "Drop Point" denen özelliktedir, bu da namlu ağız ağırlık merkezi ile kuvvet, dayanıklılık ve deri yüzmede kolaylık sağlaması içindir. Bıçak biraz ağır, lakin ben bunu çok önemsemiyorum; sapından ipiyle birlikte vuruş ağırlığı kazandırma tutuşu ile rahatlıkla balta gibi kullanabilmekteyim. bu bıçağımın yanında markalı başka bıçaklarımda olduğu halde, özellikle Gerber'i daha çok beğenmekteyim. (Bana göre önemli olan bıçak kullanmayı bilmektir)

Bıçağın kabzası birkaçbin volt elektiriği ele iletmeyecek özel bir kauçuk malzemeden yapılmıştır. Bunun sebebi de uçak içinde sıkışan personelin uçağın elektrik kablolarını kesmek durumunda kalabileceği ihtimali nedeniyledir. Ayrıca, bıçağın sap kısmı kabze içerisinde bir yerde noktalanmakta, 1 cm'ye yakın bir boşluktan sonra da kabzenin topuz kısmı olan sivri uçlu delici mahmuz parçanın birleşme noktası başlamaktadır. Bunun da sebebi elektrik iletimini kesmek istemelerinden dolayıdır.

Bu bıçak, bushcraft bıçağı tabir edilen bir bıçak değildir; hatta askeri savaş bıçağı da değildir; tamamen uçak personelini, araç personelini içinde bulundukları araçtan çıkartmak için tasarlanmış, gerçek bir hayatta kalma bıçağıdır. Vahşi yaşam ve av ortamı kullanımlarında kabzesi ağır deformasyonlara mağruz kalmaktadır.

Kılıfına gelince; tamamen askeri çantalara, savaş yeleklerine her türlü montaj için geliştirilmiş ve bünyesinde bıçak ağzı bileme çeliği bulunan başarılı bir kılıftır.

Tipi son derece başarılı bulunmuş bu bıçak, elde tutma konforunu da barındırdığı için asıl görevi yanında her ortamda kullanılmaktadır.

Yorumuma gelince: Kampçılıkta, avcılıkta ve hayatta kalma durumlarında yüksek başarı ile kullanabilirsiniz. Gerber ASEK Bence çok yönlü bir bıçak.


Benim GERBER ASEK bıçağımBinbaşı İbrahim Kenan AtasavunAlb.Rowe ve Bnb.Atasavun isimli askerlerin heyecanlandırması ile
Hayatta Kalma Eğitmeni oldum.