HAYATTA KALMA OKULU

Ana Sayfa Hayatta Kalma Okulu

HAYATTA KALMA OKULU

Eğitmenlik olayında iyice piştikten ve kendimi kanıtladıktan sonra 2001 yılında kendi eğitim işimi kurmaya karar verdim. Önce, gece gündüz çalışarak kendi imkanlarımla öğrendiğim Front Page programı ile internet üzerinde o yılların ilk basit web sitelerinden birini yaptım sitemin ve işimin adını da eşim Simin Şahin ile birlikte Pusula Doğa ve Macera Sporları koydum. Sıkı çalıştım ve içeriklerini oluşturdum. İlk önce yamaç paraşütü ve trekking eğitimleri vermeyi ve malzeme satmayı planlıyordum.

Pendik'te uygun bir dükkan buldum ve içindeki raflarına kadar sağolsun beni yalnız bırakmayan sevgili babam Hüsnü Şahin ile birlikte çalıştık, içini yerleştirdik, boyadık, kurduk, döşedik. İlk etapta kamp ekipmanları ve birkaç parça outdoor giyim malzemesi ile doldurdum, vergi açılışımı, ticaret kaydımı yaptım ve ürün satışı ile başladım. Basit çadırlar, matlar, uyku tulumları, kafa fenerleri, av çakıları, kamp ocakları, kamp mtfak malzemeleri ve giyim olarak da tshirt, pantolon, outdoor ile alakasız botlar, yağmurluklar, şapkalar, eldiven ve bereler satmaya başladım.

Akabinde de ilk yamaç paraşütü kursiyerlerim gelmeye başladı. Elimdeki antika bir iki malzeme ile kurslarımı ve uçuşlarımı gerçekleştiriyordum. Trekking rehberliğinde iyi olduğum için yine bir ilki denedim ve Özel Trekking Rehberliği Hizmetini de siteme ve hizmetlerimin arasına koydum. Küçük gruplara rehberlik yapmaya da başladım; bu işle birlikte trekking ve kampçılık eğitimlerim de gerçekleşmeye başladı.

Böyle kazanma açısından sıkıntılı, ama tanınma açısından hiç de fena geçmeyen bir iki yıl geçti. Hayatta kalma eğitimlerime de ağırlık vermiştim. Düşündüm ki, "evet paraşütçü ve doğa yürüyüşü rehberi olabilirim, ama avcılık ve bazı özel eğitimlerim de varken, verdiğim hayatta kalma eğitimlerini neden özel bir oluşum altında tanıtmayayım" diye.. Sonra internette detaylı bir araştırma, etrafımda da geniş bir soruşturma yaptım ve hayatta kalma eğitimi veren profesyonel bir kuruluş veya organizasyon yok. Tek yer var, Hava Kuvvetleri. Ben bu konuda komando tugayında da fena değildim. Yıl oldu 2003 hemen internetten alan adımı aldım önce hayattakalmaokulu.com diye (daha sonra alan adımı değiştirdim ve keşke değiştirmeseydim diye şimdi çok pişmanım, artık başkası kullanıyor) Web sitemi de tasarladım ve yayına başladım. Kısa bir süre böyle gitti, ancak özel bir isime ihtiyacım vardı onu da çok düşünmedim. HAKA!

HAKA ismini hem Hayatta Kalmanın kısaltılmışı olarak seçtim, hem de Maorilerin savaş dansı olan Haka Dansından yıllarca çok etkilenmiştim, o yüzden de Haka ismini tercih ettim. İşte okulumun ismi buradan gelir. 2003'de TÜRKİYE'NİN İLK SİVİL HAYATTA KALMA OKULU'NU KURMUŞ OLDUM. Birkaç sene sonra da amblemini tasarladım ve uzman grafiker olan lise arkadaşım Murat Eray Demir ile birlikte çizimini yaptık.

İşte HAYATTA KALMA OKULU böyle kemikleşmeye başladı. Sonraları öyle güzel oldu ki, eğitimlerim beğenildi, içeriklerim dikkat çekti ve televizyon programlarına çağrıldım, gazete ve dergilere haber oldum. Lakin hırslı değildim, yeterince reklam yapma ihtiyacı hissetmedim; kendim gidip de program yapayım demedim. "Gelir misiniz? Yapar mısınız? Bilginize ihtiyacımız var" dediler. Tercih edildim. Akabinde HAKA Hayatta Kalma Okulu, Türkiye'nin ilk sivil hayatta kalma okulu isim oldu, tanındı ve iş güvenliği kursları verebilen, Kurs Bitirme Belgeleri Sertifika değeri gören bir okul oldu.

Hayatta Kalma Okulu bünyesinde hangi kursları veriyorum?

Yurt dışındaki hayatta kalma okullarında bile birbirine benzer kurs yaklaşımları ve isimlendirmeleri varken ben düşünerek ve genelleme yaparak okuluma uygun özgün kurs isimlendirmeleri kullandım;

1. Temel Hayatta Kalma Kursu (emsalleri hafta sonu hayatta kalma eğitimi adını kullanır)
2. Ormanlık Bölgelerde Hayatta Kalma Kursu (emsalleri Wilderness Survival Training adını kullanır)
3. Kurak Bölgelerde Hayatta Kalma Kursu (emsalleri Desert Survival Training kullanır)
4. Denizde Hayatta Kalma Kursu
5. Savaş Şartlarında Hayatta Kalma Kursu (daha önceden Düşman Bölgesinde Hayatta Kalma idi ve bu kurs ismini ve içeriklerini ilk ben belirledim)
6. Survival Trekking ve Survival Hiking (emsalleri Survival Adventure Training adını kullanır)
7. Bushcraft Atölyesi olarak bu kursları veriyorum.

Sonra birçok sitede bu kurslarımın isimlendirmelerini içerikleri ile birlikte kullandıklarını fark ettim.

Bunları neden anlatıyorum? Neden ego yapıyorum? Neden mütevazilik göstermiyorum?

Çok basit, bunlardan sıkıldım, garipsedim ve bunca zamandır yapmadığım reklamı yapmaya karar verdim. Hayatta Kalma Okulu'm ismi kullanılarak taklit edilmeye başlandığı gibi, içerik başlıkları da aynen kopyalanıp kullanılmaya başlandı. Prim yapmış, kuvvet kazanmış bir hayatta kalma okulunun adı ve konuları üzerinden faydalanmaktadırlar.

Bu zamana kadar neredeydiniz?

Baktılar kuvvetli, baktılar potansiyeli var, olmayan bilgi ve becerileri nedeniyle hazıra konmak eylemine girdiler. İsmi kullanmakla kalmayıp, kurs ve faaliyet başlıklarını bile kopyalamaya başladılar. Utanmadan ismi tescil ettirme yoluna kalkıştılar.

Tüm bunlar şunu göstermektedir ki, bu kişilerin bilgi ve beceri birikimleri düşük, neyi nasıl yapacaklarını bilmemekteler ve hırs yapmaktadırlar. Tüm bunlar hoş karşılanacak şeyler değildir. Becerikli olan insan kendi için, kendi başına zaten yeni bir yaklaşım, isim ve içerik oluşturabilir. Yanaşık düzen olmaya gerek yok. Benim Survival Trekking isimli faaliyetimi aynen almak, neyi ne şekilde yapacağını bilmemekle birlite, fırsat sağlamak amacını gütmektir.

Ve bu şunu da göstermektedir ki, benim "Hayatta Kalma Okulu" içerik olarak örnek teşkil etmektedir.

Benim içerik isimlendirmelerim üzerinden TAKLİT BECERİ oluşturmayın. Bu sizi becerikli olanın sırtından nemalandığınızı gösterir. Bu SİZİ BENİM TAKLİTİM YAPAR.

Çok sevdiğim insanların bu olaylar üzerine söylediği gibi; "TAKLİTLER ASILLARINI YAŞATIR"

Herkese Sevgi ve Saygılarımla

Kutsal Zafer Şahin - 25.03.2019