HAKKIMDA

Ana Sayfa Hakkımda
Image

1974 İstanbul doğumlu.

Doğa ve macera sporcusu, eğitmen, yazar, fotoğrafçı.

Pusula Doğa Sporları ve Haka Hayatta Kalma Okulu'nun kurucusu.

  • Bu hayatı yaşarken sırası bozulmayan bir kuralım vardır; “İstemek, İnanmak ve İrade göstermek”
  • “Bittiğini sandığın yerde yeniden başlayacaksın” inancına sahibimdir.

Biyografim

Doğa ve doğa sporları ile 1991 yılında ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Türk Hava Kurumu'nda skydiving, yani serbest paraşütçülüğe başladı. En üst seviye uluslararası FAI D lisansı sahibidir ve birçok şampiyona katılımı bulunmaktadır. Ayrıca yamaç paraşütü eğitmen pilottur. 1998 - 2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Tekni Üniversitelerinin ilk yamaç paraşütçülerini yetiştirmiştir. Askerliğini tamamladığı 1.Komando Tugayı (Hava İndirme Tugayı)'nda da askeri serbest paraşütçü ve öğretmen yardımcısı olarak 150 kadar her türlü görev atlayışını başarı ile tamamlamış ve yüksek başarı göstermiştir. Trap ve skeet atıcılık sporunu paraşüt ve dağcılık sporlarına ağırlık vermesinden dolayı bırakmak zorunda kaldı. Birçok macera yarışmasına katılmıştır. Fotoğrafçılık eğitimi alarak spor ve doğa fotoğrafları çekmeye merak saldı ve "En iyi ve en etkili referanslar fotoğraflardır" diyerek bu hobisini devam ettirmektedir.

1998 senesinde Fotografevi Turizm'de başladığı profesyonel trekking rehberliğini daha da ileri götürerek; bu konuda eğitimler ve kurumsal olarak da Türkiye'de ilk profesyonel doğa yürüyüşü rehberlik hizmetini vermeye başladı. Birçok dergide ve internet yayınlarında hayatta kalma, doğa yürüyüşü ve kampçılık bilgileri yazdı. Ayrıca yine bu konuda yazdığı "Doğada Yapılan Yürüyüşler - Trekking & Hiking" isimli kitabı bulunmaktadır. Bu kitap dışında basılmayı bekleyen dört kitabı daha vardır. 2001 yılında Pusula Doğa Sporları'nı kurdu ve daha sonra da 2003 yılında oluşturduğu Hayatta Kalma Okulu ile hayatta kalma eğitimlerini daha etkili bir düzeye getirdi. Birçok uluslararası firmanın (Vodafone, NRC, Siemens Gameda gibi) açık alanda zor şartlar altında çalışan personeline iş güvenliği kapsamında hayatta kalma eğitimleri vererek, kurmuş olduğu doğa sporları ve hayatta kalma okulunun bu konuda marka olma kalitesini artırdı. Düzenlemiş olduğu belgelerin geçerliliğini sağlamış oldu.

Trekking, hayatta kalma ve havacılık konularında kendisi ile ilgili olarak birçok röportaj ve birkaç televizyon programı yapıldı. İz TV'de "Wilco'nun Karavanı" programı, Uzman TV'de hayatta kalma ve kampçılık konularında birçok konu anlatımı, TRT Çocuk'da "Doğal Olarak" programı, Yaban TV'de "Zirveyi Zorlayanlar"a konu ve konuk olurken; TRT Türk'de "Şehir Kaçakları" programında uzman ve sunucu olarak görev aldı. Ayrıca zaman zaman televizyon programlarına branşı olan konularda özel danışmanlık hizmetleri vermeye devam ediyor.

Eğitimi, Anadolu Ünv. AÖF İşletmedir ve halen İstanbul Ünv. Sosyoloji bölümü öğrencisidir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Medya Deneyimimden Örnekler

2004 senesinden bu yana, çeşitli dergi, radyo ve televizyon ortamlarında doğa ve macera sporları çalışmalarım ile ilgili olarak konu, konuk, sunucu ve uzman danışman olarak yer aldım.    "Medya Deneyimim" sayfasına gitmek için »

1991 Yılından Bu Yana Deneyim Tablom

(Doğa Sporları Logbook'um)

* Düzenli olmayı sevmemin yanında, bir havacının logbook'unu düzenli tutması disiplinini de kazandığım için aşağıdaki kayıtlar tastamam tutulmuştur.

Doğada Yaşam - 1991

1998 yılına kadar 322 gün av
1997 yılına kadar 40 av kampı
842 şahsi survival antrenmanı
1113 keyif ve eğitim kampı

Paraşüt Sporları - 1992

600 sportif paraşüt atlayışı
150 askeri paraşüt atlayışı
17 şampiyona katılımı
1002 saat yamaç uçuşu

Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü - 1996

40 tırmanış (18'i zirve)
38 rotanın yürüyüşü (ortalama 50'şer sefer)
26.880 km doğada yürüyüş

Rehberlik ve Eğitmenlik - 1998

396 doğa yürüyüşü rehberliği
208 kurs düzenlemesi 1986 kursiyer
48 seminer eğitmenliği

Medya Deneyimi - 2008

39 bölüm televizyon programı
5 televizyon program konukluğu
3 radyo konukluğu
12 basılı medyada haber ve röportaj

Belgelendiğim Kurumlar